Lista aktualności Lista aktualności

Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

Zima to szczególnie trudny okres dla zwierząt leśnych, dlatego ich dokarmianie staje się koniecznością, w celu zapobiegania niszczeniu młodych upraw i podszytu. W dniu 11 lutego obchodzimy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej.

Dokarmiać czy nie ?

      11 lutego obchodzimy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. To dobry moment aby przemyśleć kiedy i jak można pomóc mieszkańcom lasu. Średnio w roku mamy 20- 30 dni tak zwanych „głodowych”, to okres gdy w środowisku brakuje dostatecznej ilości pokarmu izwierzęta mają dostęp tylko do połowy tych zasobów lub w ogóle. Spowodowane może być to dużą pokrywą śniegu, która uniemożliwia zwierzętom przeszukiwanie runa wtedy dla zwierzyny atrakcyjnym pokarmem staja się wystające czubki sosen i pędy bukowe oraz kora (to tzw. zgryzanie). Zima to szczególnie trudny okres dlatego dokarmianie zwierząt staje się koniecznością, zapobiega to niszczeniu młodych upraw i podszytu.

Komu pomagamy

      Dokarmiamy przede wszystkim duże ssaki takie jak sarny, jelenie, daniele, muflony, żubry i dziki. Nie zapominamy oczywiście o ptakach!

Jak pomóc aby nie zaszkodzić

      Bardzo ważne jest to w jaki sposób dokarmiamy, dlatego jeśli chodzi o duże zwierzęta leśne powinniśmy to robić w porozumieniu z leśniczym lub myśliwym. Oni wskażą nam odpowiednie miejsca do wykładania karmy. Każde leśnictwo ma rozbudowana sieć paśników. Zostawiamy tam siano z liści roślin motylkowatych, liściarkę, obok wykładamy marchew, jabłka, ziemniaki, ziarno. Nie zostawiamy w paśnikach suchego chleba gdyż szybko się psuje i może zaszkodzić zwierzętom tak samo jak przegniłe warzywa i owoce mogą narobić więcej szkód niż pożytku. Karmę możemy wykładać również w pasach przeciw pożarowych i mało używanych drogach, myśliwi w takich miejscach wykładają buraki, kukurydze, tak by dziki mogły swobodnie buchtować*. Pomaga to w utrzymaniu tych miejsc tak, by nie zarastały krzewami i drzewami. Bardzo dużą rolę w odżywianiu i zapobieganiu chorobom pełnią składniki mineralne zawarte w soli. Dlatego dostarczanie zwierzyny specjalnej soli jest ważne, szczególnie zimą, gdy zwierzęta nie mają dostępu do wody oraz karmy soczystej. Bryła soli umieszczana jest na szczycie drewnianego, najlepiej osikowego słupka, gdzie zrobiona jest ażurowa skrzynka z listew lub specjalne wydrążenie w pniu z nacięciami, po których spływa solanka, zlizywana przez jelenie, sarny, ale też dziki i zające.

      Odżywczą karmą dla zwierząt jest młoda kora sosny. Szczególnie zimą, gdy jelenie, daniele czy sarny spałują, czyli zgryzają i zdzierają młodą korę i pączki z pędów drzewek iglastych. Dlatego leśnicy zimą wycinają pewną ilość drzewek i pozostawiają je niewyrobione dla zwierząt, które je sobie spokojnie korują. W ten sposób nie niszczą młodników lub upraw, gdzie zgryzają nie zdrewniały jeszcze, soczysty pęd wierzchołkowy. Dobrym pomysłem jest też wycinanie pędów miękkiej osiki, którą zwierzęta bardzo chętnie zgryzają. Na powierzchniach trzebieżowych pozostawia się również czubki i gałęzie do okorowania przez zwierzynę.

 

      Wykładanie karmy w nieodpowiednich miejscach może być niebezpieczne dla zwierząt i nas samych. Niedopuszczalne jest wyrzucanie resztek jedzenia za płot czy blisko dróg gdyż takie głodne zwierzę może bronić takiego „domowego paśnika”  albo wystraszone hukiem aut spowodować kolizje drogową. Dlatego powinniśmy pamiętać że bezpieczniej dla nas będzie wykładać karmę z dala od domostw i dróg.

      Bażantom, kuropatwą stawiamy wśród pól  podsypy czyli niskich zadaszeniach, wysypują tam ziarna zbóż i słonecznika. Ptaki te chętnie posilają się również w grzebowiskach (miejsca, gdzie wysypuje się plewy, na przemian ze zbożem oraz żwirkiem). Miejsca dokarmiania małych zwierząt muszą być zlokalizowane w pobliżu krzaków, z dala od wysokich drzew. W przeciwnym razie mogłyby paść ofiarą drapieżnych ptaków

*buchtowanie - rozorywanie przez dzika miejsc, w których poszukuje ukrytego w glebie pożywienia

Ptasia stołówka

      Samodzielnie możemy dokarmiać zimą ptaki w naszych ogrodach i balkonach. Mogą nam do tego służyć karmniki gdzie wysypujemy specjalna mieszankę ziaren dla ptaków dzikich dostępną w sklepach zoologicznych i marketach lub  wieszamy kule zrobione z tłuszczu wołowego, ziaren i orzechów. W karmnikach możemy pozostawić również kawałki jabłek i moreli. Należy również pamiętać o sprzątaniu takiego karmnika gdyż duża ilość „gości” w takiej stołówce może spowodować nagromadzenie odchodów. Karmnik powinien być również zabezpieczony przed nieproszonymi gośćmi takimi jak koty.

Gdy chcemy zobaczyć zwierzęta przy paśniku

      Coraz częściej leśnictwa umieszczają kamery przy paśnikach i leśnych polanach gdzie zwierzęta chętnie i często przebywają dzięki temu możemy je obserwować w domowym zaciszu.

Zapraszamy do zapoznania się ze stronami:

http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/kampanie_i_akcje/zubryonline

http://www.strzalowo.eu/

https://worldcam.live/pl/webcam/karmnikptaszki

http://www.babki.poznan.lasy.gov.pl/pasnik-on-line

http://www.eenet.ee/EENet/hirv.html

https://pasnik-live.webcamera.pl/