Asset Publisher Asset Publisher

Spotkanie Zespołu Lokalnej Współpracy

Społecznicy, samorządowcy i naukowcy przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego oraz drzewiarze spotkali się w siedzibie Nadleśnictwa Złoty Potok i wspólnie zapoznali się z propozycjami Nadleśnictwa dotyczącymi lasów o zwiększonej funkcji społecznej. Obszary leśne o zwiększonej funkcji społecznej na terenie Nadleśnictwa proponuje Nadleśniczy podczas prac przygotowawczych nad tworzeniem Planu Urządzenia Lasu. Plany sporządza się na okresy dziesięcioletnie. Zadaniami Zespołu Lokalnej Współpracy będzie wymiana informacji, rozpoznanie aktualnych potrzeb związanych z wyznaczeniem obszarów lasu o zwiększonej funkcji społecznej oraz dalszy dialog.
Gospodarka leśna opiera się na równowadze wszystkich funkcji lasu m.in.: przyrodniczej, społecznej i gospodarczej. Zachowanie tych funkcji szczególnie w odniesieniu do lasów na terenach o dużym zainteresowaniu społecznym wymaga wielu kompromisów. We wrześniu 2022 roku Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Zarządzeniem nr 58 wprowadził „Wytyczne do zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych”, które definiują nowy rodzaj obszarów leśnych.

Było to pierwsze spotkanie Zespołu Lokalnej Współpracy, którego zadaniem będzie przeprowadzenie konsultacji projektu lokalizacji lasów o zwiększonej funkcji społecznej oraz planu niezbędnych działań gospodarczych i ochronnych zmierzających do ich bezpiecznego udostępnienia. W trackie spotkania Jan Lach- Zastępca Dyrektora Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Krakowie (wykonawcy PUL), w formie prezentacji przedstawił najważniejsze informacje na temat specyfiki Nadleśnictwa Złoty Potok oraz przykładowe propozycje lasów o zwiększonej funkcji społecznej.

Następnie rozpoczęła się część terenowa, podczas której uczestnicy zobaczyli proponowane kompleksy leśne, a Wykonawca projektu PUL wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa Złoty Potok przybliżyli koncepcje zagospodarowania tych lasów, które od lat służą lokalnej społeczności i turystom z dalszych części kraju w wypoczynku na łonie natury, gdzie każdy w sposób nieograniczony może przemierzać lasy nadleśnictwa. funkcję społeczną. Lasy Złotopotockie to lasy, które łączą (i to dosłownie) ludzi, różne funkcje, różne potrzeby. To było pierwsze takie spotkanie terenowe Zespołu Lokalnej Współpracy, ale na pewno nie ostatnie.


Należy wspomnieć, iż Nadleśnictwo Złoty Potok od lat realizuje założenia lasów społecznych, wyznaczając w terenie ścieżki edukacyjne, z których chętnie korzystają dzieci, młodzież, a także dorośli. Wiele szlaków wytyczonych przez PTTK biegnie przez tereny zarządzane przez tutejsze nadleśnictwo, a o bezpieczeństwo na tychże szlakach nieustanie dbają pracownicy Nadleśnictwa Zloty Potok. Nadleśnictwo Złoty Potok wyznaczyło ponad 1000 hektarów objętych programem "Zanocuj w Lesie", gdzie każdy może spędzić noc w środku lasu. Przygotowane przez Nadleśnictwo miejsca biwakowania oraz miejsca postoju pojazdów są często odwiedzane przez turystów z całej Polski. W sezonie występowania grzybów czy owoców leśnych obserwujemy wzmożony ruch w lesie, także z dala od wytyczonych szlaków turystycznych. I wiele innych tak, aby każdy znalazł coś dla siebie w lasach Nadleśnictwa Złoty Potok

 

1